Przeczytanie artykułu zajmie: 2 min

W dniach 31.05 – 01.06 miała miejsce Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce. Była to już szósta edycja, a spotkania organizowane są co 5 lat. Choć formalnie pielgrzymka rozpoczęła się 31.05 Apelem na Jasnej Górze, to najważniejsze wydarzenia przypadły na dzień następny. O 10:00 w Katedrze Częstochowskiej zostaliśmy przywitani przez abp Wacława Depo. Następnie konferencję wygłosił bp Krzysztof Włodarczyk – z diecezji bydgoskiej. Podkreślił on wymiar służebny kapłana – wskazując na samego Chrystusa, który „nie przyszedł, aby Mu służono, ale aby służyć ale aby dać swoje życie na okup za wielu (Mk 10, 45)”. Konferencja ks. biskupa była oparta na rozważaniach ks. Franciszka Blachnickiego, które uwydatniały służebny wymiar kapłaństwa. Bardzo mi się podobało podkreślenie tego wymiaru, o którym można łatwo zapomnieć, albo go zbagatelizować. Kapłan jest z ludu i dla ludu i ma służyć tym, co otrzymał – sakramentami oraz modlitwą za wiernych. Ksiądz Biskup wspomniał jeszcze o bardzo ważnym wymiarze kapłaństwa – gotowości do pełnienia woli Bożej, która uwidacznia się przede wszystkim w decyzjach przełożonych. Mówił, że nie chodzi tu, aby robić dużo, ale żeby robić to, co jest najważniejsze i konieczne. Te słowa są bardzo ważne, bowiem dotyczą każdego wiernego. W każdym z nas jest tendencja, aby służyć Bogu „po swojemu”, najczęściej w taki sposób, który jest po naszej myśli. Jednak szczególnie ważne jest, aby odkrywać to, w jaki sposób sam Bóg chce być przez nas uwielbiany i podjąć tę drogę.

Po adoracji i pielgrzymce do Bazyliki na Jasnej Górze, o godz. 13:00 rozpoczęła się Msza św., którą celebrował ks. kardynał Lazarus You Heung-Sik, pełniący funkcję prefekta Dykasterii ds. Duchowieństwa. Kardynał z Korei podkreślił jak ważne jest, aby działania – a więc i służba kapłana, wypływały z głębokiego życia duchowego – z życia modlitwy.

To był dobrze spędzony i wartościowy czas – na pielgrzymkę wybraliśmy się z braćmi dominikanami, z którymi razem studiujemy. Spotkaliśmy także kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, co również było miłe, bo część z nas razem studiowała przez dwa lata. Ostatecznie dobrze było zobaczyć również innych „braci po fachu” :), którzy również wybrali drogę życia konsekrowanego. 

Zdjęcie tytułowe: https://fiat.fm/kosciol/w-duchu-chrystusa-slugi-14-tys-seminarzystow-na-jasnej-gorze/

https://fiat.fm/kosciol/w-duchu-chrystusa-slugi-14-tys-seminarzystow-na-jasnej-gorze/
br. Paweł Olszowy OCD

Karmelita Bosy. Student III roku.

Udostępnij

O autorze

Karmelita Bosy. Student III roku.